
Изследователи в Япония разработиха нов вид пластмаса, която се разтваря в морска вода само за няколко часа.
Това е пробив, който може да се окаже ключов в борбата срещу замърсяването на океаните и заплахите за морската флора и фауна, съобщава Japan Times. Въпреки че биоразградимите пластмаси са обект на проучвания от години, екипът от Центъра за изследване на нови материали „Рикен“ и Токийския университет подчертава, че създаденият от тях материал се разгражда значително по-бързо и без да оставя вредни остатъци.
В лаборатория в град Вако, префектура Сайтама, екипът демонстрира как малко парче пластмаса изчезва в съд със солена вода, след като е било разбърквано в продължение на около час. Макар че екипът все още не е представил подробни планове за комерсиализация, ръководителят на проекта Такузо Аида заяви, че изследванията им са привлекли значителен интерес, включително от страна на компаниите в сектора на опаковките.
Учените по целия свят се надпреварват да разработват иновативни решения на нарастващата криза с пластмасовите отпадъци. Тези усилия са подкрепяни от кампании за повишаване на осведомеността, като Световния ден на околната среда, който се чества на 5 юни. Замърсяването с пластмаса ще се утрои до 2040 г., прогнозира Програмата на ООН за околната среда, а всяка година в световния океан ще се добавят 23-37 милиона метрични тона отпадъци.
„Децата не могат да избират планетата, на която ще живеят. Наш дълг като учени е да гарантираме, че ще им оставим най-добрата възможна среда“, каза Аида. Той обясни, че новият материал е толкова здрав, колкото и пластмасите на петролна основа, но се разпада на първоначалните си компоненти, когато е изложен на въздействието на сол. След това тези компоненти могат да бъдат допълнително преработени от естествени бактерии, като по този начин се избягва генерирането на микропластмаси, които могат да навредят на водните организми и да навлязат в хранителната верига. Тъй като солта се съдържа и в почвата, парче с размер около 5 см се разпада на сушата след повече от 200 часа, допълни ученият.
Материалът може да се използва като обикновена пластмаса, когато е покрит, и екипът фокусира настоящите си изследвания върху най-добрите методи за покриване, посочи Аида. Тази пластмаса не е токсична, не е запалима и не отделя въглероден диоксид, подчерта той.