
Забраната, наложена от президента на САЩ Доналд Тръмп, която ограничава влизането на граждани от 12 страни, официално влезе в сила днес, на фона на засиленото напрежение по въпросите, свързани с имиграцията.
Сред страните, засегнати от мярката, са Афганистан, Мианмар, Чад, Република Конго, Екваториална Гвинея, Еритрея, Хаити, Иран, Либия, Сомалия, Судан и Йемен. За гражданите на Бурунди, Куба, Лаос, Сиера Леоне, Того, Туркменистан и Венецуела са въведени частични ограничения.
На 4 юни Тръмп предупреди във видеоклип, че към списъка може да бъдат добавени нови държави, тъй като „по света постянно се появяват заплахи“, съобщи „Евронюз“. Тази мярка идва повече от 8 години, след като първата му забрана за пътуване през 2017 г. отказа влизане на граждани от предимно мюсюлмански държави, като предизвика хаос на множество летища и съдебни битки, продължили месеци наред.
За разлика от първата забрана на Тръмп, на летищата и другите входни пунктове не се забелязваха веднага подобни смущения. Експертите очакват, че прокламацията - която е по-широка и по-внимателно разработена - ще издържи на правните предизвикателства, отчасти поради съсредоточаването ѝ върху процеса на кандидатстване за визи.
Забраната не отменя визите, издадени на държави, включени в списъка, но ако кандидатът не отговаря на тесни критерии за освобождаване от забраната, молбата му ще бъде отхвърлена. Пътниците с предварително издадени визи ще могат да влизат в САЩ и след влизането в сила на забраната. Влизането в сила на това решение беше засенчено от други имиграционни битки, включително широкомащабни протести в Лос Анджелис срещу депортационните рейдове на Тръмп. Демонстрациите предизвикаха разполагането на Националната гвардия - въпреки възраженията на губернатора на Калифорния.
Политиката е насочена конкретно към гражданите на Хаити и Афганистан, въпреки че прави изключения за лица, които са сътрудничили тясно с правителството на САЩ по време на продължилата две десетилетия война. Тя също така налага по-строги мерки по отношение на венецуелските граждани, които през последните месеци бяха подложени на засилен натиск от страна на администрацията на Тръмп - включително внезапни депортации в център за задържане в Салвадор.
Мярката беше осъдена от групи, които предоставят помощ и съдействие за презаселване на бежанци. „Тази политика не е свързана с националната сигурност - тя е свързана със сеене на разделение и очерняне на общности, които търсят сигурност и възможности в Съединените щати“, заяви Аби Максман, председател на Oxfam America.
Тръмп обоснова забраната, като посочи, че някои държави са имали „недостатъчна“ проверка на паспортите и други официални документи или в миналото са отказвали да приемат обратно собствените си граждани. Гражданите на държавите, включени в списъка, крият „рискове, свързани с тероризма“ и „обществената сигурност“, както и рискове от просрочване на визите им, каза той. Американският президент също така обвърза забраната с терористичното нападение в Колорадо, при което бяха ранени десетина души, като заяви, че то подчертава опасностите, които представляват посетителите, които просрочват визите си в САЩ. Мъжът, обвинен в инцидента, е от Египет - държава, която не е включена в списъка на Тръмп.