
В отговор на увеличаващите се сигнали за влошено качество на въздуха, областният управител на Разград Владимир Димитров организира спешни срещи с институции, отговарящи за мониторинга и контрола на околната среда в региона.
На първата от срещите участие взеха директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Русе, д-р Дауд Ибрям, експертът Анелия Николова, както и представители на Областната дирекция по безопасност на храните – Разград, сред които д-р Върбан Петков и негови колеги.
Д-р Ибрям информира, че в последните дни в РИОСВ – Русе са постъпили множество сигнали от граждани за неприятни миризми в Разград. Само за последното денонощие са били регистрирани над 30 сигнала. От ОБДХ – Разград информираха, че са установили, че в момента се извършва торене на земеделски площи в района на Разград с органична тор (свински тор), като дейностите се извършват от фирма „Агротайм“. Областният управител веднага свика втора спешна среща с представител на въпросната фирма, която се състоя още същия следобед.
В срещата участва изпълнителния директор на фирмата – г-жа Павлина Костадинова, както и кметът на община Разград Добрин Добрев, придружен от еколога на общината Недим Тахиров, д-р Анатоли Стойнов – заместник-директор на Регионална здравна инспекция – Разград, както и екипът от ОДБХ – Разград. Г-жа Костадинова каза, че торенето с органична тор е добра земеделска практика, прилагана в цяла Европа. Тази практика е разрешена от закона и е екосъобразна. При нея се редува торене с изкуствени и органични торове на земеделските ниви през определени години, като тази година се е паднало да се тори около областния град.
Областният управител и кмета на Разград изразиха категоричното си несъгласие с провеждането на подобни дейности по време на Великденските празници: „Макар да няма изрична забрана, от морална гледна точка е недопустимо да се тори, когато градът е пълен с гости, а хората празнуват предимно на открито.“ Областният управител Владимир Димитров предложи да се подобри комуникацията като се въведе уведомителен режим, при който селскостопанските производители да уведомяват общината от кога до кога и къде ще се тори с органична тор, за да може предварително да се известява населението, за да няма излишни спекулации и притеснения за здравето.
Участниците в срещата се обединиха около предложението дейностите по торене да се извършат във възможно най-кратък срок, като първо приоритетно да се торят най-близките до града земеделски ниви. Още няколко земеделски фирми имат бази с торове, като те също ще бъдат поканени на подобна среща в Областна администрация, за да бъдат включени в практиката с предварителното уведомяване за планирани агромероприятия по торене.