Нацистката „стена“, която не успя да предотврати "Денят Д"

Нацистката „стена“, която не успя да предотврати "Денят Д"
vesti.bg

На 80-ата годишнина от десанта в Нормандия край крайбрежието от Северна Норвегия до Южна Франция, остават защитните съоръжения изградени от Германия - Атлантическия вал, целящ да удържи съюзниците.

Страхувайки се от нахлуване на съюзниците в окупирана Европа, Адолф Хитлер нарежда през 1942 г. изграждането на 5000-километрова брегова отбранителна система, осеяна с бункери, оръжейни точки, капани за танкове и други препятствия.

Фоторепортерът на АФП Оливие Морин прекарва три седмици в документиране на останките от считаните за непревземаеми укрепления, които са пробити от съюзниците в "Денят Д".

300 000 работници

Повече от 20 милиона кубически метра бетон и 1,2 милиона тона стомана са използвани за изграждането на хиляди укрепления, свързани с бодлива тел по бреговете на Атлантическия океан и Северно море, от Франция през Белгия, Холандия и Дания до Норвегия.

Само във френската част се трудят над 300 000 души от всички националности - някои от тях са затворници, които са принудени да работят, но също така и отчаяно нуждаещи се от работа хора или германски заводски работници.

Цели общности са принудени да напуснат земите си, за да направят път на най-големия отбранителен проект на Хитлер, чието изграждане отнема повече от две години.

В холандската столица Амстердам хиляди домове, седем училища, три църкви и две болници са разрушени в името на защитата на „Крепостта Европа“.

През 1944 г., когато нахлуването на съюзниците изглежда неизбежно, германският фелдмаршал Ервин Ромел е натоварен със задачата да укрепи отбраната.

Съюзниците успяват да заблудят нацистите, че планират десант на северното крайбрежие на Франция, близо до Кале, което означава, че последните оставят дълги участъци от крайбрежието "отворени" за инвазия, включително и плажовете в Нормандия.

Ромел бърза да разположи повече от 2000 танка, щурмови оръдия и танкови разрушители по крайбрежието на Нормандия, включително „чешки таралежи“ - стоманени противотанкови препятствия - и дървени стълбове, наречени „Аспержите на Ромел“, които се използват, за да се предотврати кацането на планери и парашутисти.

По плажовете са поставени над пет милиона мини. Но усилието е твърде малко и идва твърде късно.

Пробив в рамките на часове

Атлантическият вал се оказва крайно недостатъчен на фона на планирането на "Денят Д" на 6 юни 1944 г. Същата вечер 156 000 съюзнически войници пробиват отбраната, която се държи от 80 000 германски войници.

Съединените щати претърпяват тежки загуби, особено на плажа Омаха, където войниците им се оказват в капан на тясната ивица.

Въпреки предизвикателствата британците, французите, американците и канадците само за няколко дни установяват преден пост в Нормандия, който използват, за да свалят на брега 800 000 войници и над 100 000 превозни средства до края на юни.

Наеми в Airbnb

Останки от Атлантическия вал са разпръснати по крайбрежието на Европа, но много от тях са погълнати от пясъка или са потънали в морето.

Част от тях са превърнати в музеи, като например в Бат-сюр-Мер във Франция, Остенде в Белгия и Нордвейк в Нидерландия.

В северния френски град Шербур майстори на спрея са превърнали бункер в космически кораб, а в село Сен Пабу друг бункер е реновиран и превърнат в помещение под наем.

През 2014 г. нидерландското правителство стартира ежегоден „Ден на бункера“, когато укрепленията са отворени за обществеността.

Сподели: