Еврокомисията по външни работи отложи обсъждането на доклада за Северна Македония по искане на Вайц

Комисията по външни работи (AFET) към Европейския парламент отложи разглеждането на доклада за напредъка на Република Северна Македония за края на юни, след искане от страна на докладчика Томас Вайц.
На 27 май агенцията БГНЕС първа съобщи, че Европейският парламент е на път да приеме доклад, в който четири пъти се споменава признание на македонската идентичност и език. Това би направило ЕП вторият европейски институционален орган, след германския Бундестаг, който официално признава тези характеристики без реакция от страна на България.
Това е първият случай, в който ЕП ще признае език и идентичност, които северномакедонският премиер Християн Мицкоски нарича „многовековни“. Признанието ще бъде дадено със следващия доклад на ЕП по напредъка на Северна Македония към ЕС, който предстои да се приеме през юли. До признанията на език и идентичност се е стигнало след като главният докладчик – австриецът Томас Вайц от партия Зелени, е постигнал консенсус с останалите седем докладчици „в сянка“, представляващи политически семейства в ЕП.
Партия Зелени на докладчика Томас Вайц е коалиционен партньор с партия Европейски свободен алианс – ЕСА. ЕСА представлява интересите на малцинства, търсещи регионална автономия, самоуправление или независимост в рамките на ЕС. Сред членовете на ЕСА са забранената в България партия ОМО „Илинден“ – Пирин и Македонски алианс за европейска интеграция в Албания – МАЕИ. МАЕИ отрича съществуването на българите в Албания, въпреки че последното преброяване в страната показа съществуването на над 7 хиляди албанци с българско самосъзнание.