
Европейската комисия ще оцени искането на България за промени в националния План за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Ще бъде оценено и добавянето на нова глава, посветена на инициативата REPowerEU – стратегията на ЕС за намаляване на зависимостта от руски изкопаеми горива и ускоряване на зеления преход.
Предложението, изпратено на 16 април, включва три нови реформи и четири инвестиционни мерки. Целта на реформите е да се засили рамката за управление на енергийната бедност, да се подготви либерализацията на дребния енергиен пазар, да се подобри прозрачността при присъединяването на нови възобновяеми енергийни мощности и съоръжения за съхранение, както и да се усъвършенства функционирането на балансиращия пазар и въведат мерки за оптимизиране на енергийното потребление.
Предложението включва инвестиции в области като разработването на информационна система за идентифициране на енергийно бедните и уязвимите домакинства, насърчаването на използване на енергия от възобновяеми източници и електрически превозни средства при предоставянето на социални услуги и внедряването на допълнително съхранение на електроенергия чрез увеличаване на съществуващата инвестиция (RESTORE).
България предлага също така да бъдат премахнати или изменени няколко мерки от плана, като същевременно се запазва намерението на страната да се възползва от средствата, които са ѝ отпуснати по Механизма за възстановяване и устойчивост. Предложените промени са свързани с обективни обстоятелства, които оказват въздействие върху възможността за изпълнение на съответните мерки, така както е било предвидено първоначално.
Тъй като някои от предложените изменения засягат нерешени въпроси по второто искане за плащане, на 17 април България поиска, със съгласието на Комисията, искането за плащане да бъде оттеглено с оглед на повторното му представяне след одобряването на изменения план. Сега ЕК ще продължи да работи с българските власти по преразглеждането на плана и ще оцени дали измененият план все още отговаря на критериите за оценка в Регламента за МВУ. Ако оценката на Комисията е положителна, тя ще направи предложение за изменено решение за изпълнение на Съвета, за да бъдат отразени промените в плана на България. След това държавите членки ще разполагат с до четири седмици, за да одобрят оценката на ЕК.
На 17 април вицепремиерът Томислав Дончев съобщи, че главата REPowerEU е на стойност близо 973 млн. лева.