
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов и иракският му колега г-н Абас Джабр Ал-Малики подписаха Меморандум за разбирателство между двете държави за съвместна работа в сферата на земеделието и хранителната промишленост.
Подписването се състоя в Министерството на земеделието по време на официалното посещение на министър Ал-Малики в България в периода 2–6 юни 2025 г. Меморандумът предвижда засилване на двустранното сътрудничество чрез обмен на експертиза, развитие на научни и технически инициативи, стимулиране на търговията със селскостопански продукти и реализиране на общи проекти в сфери от взаимен интерес.
По време на срещата министър Тахов изрази увереност за задълбочаване на сътрудничеството, като подчерта значението на иракския пазар за българските земеделски производители и преработватели. „Стокообменът със селскостопански и хранителни стоки е сравнително нисък и не отговаря на потенциала на нашите страни“, каза министър Тахов. Той посочи, че България може да предложи както безопасни и качествени храни, така и живи животни, отглеждани при спазване на най-високите международни изисквания за здравеопазване и хуманно отношение.
„България и Ирак са свързани с много добри традиционни контакти, които имат потенциал за развитие с подписването на Меморандума“, отбеляза министър Ал-Малики. Той изтъкна, че доставките на продукти могат да се извършват в рамките на до два дни. Министрите се договориха да излъчат експертни групи, начело със заместник-министри от двете министерства, които на всеки три месеца да обсъждат текущите въпроси, свързани с двустранното сътрудничество и взаимопомощта.
Българо-иракските отношения в земеделския сектор се характеризират с положително търговско салдо за страната ни. През 2024 г. стойността на изнесените селскостопански продукти от България за Ирак възлиза на 137.7 млн. щ. д. – ръст от близо 28% спрямо предходната година. Основна стока в износа е слънчогледовото масло. Сред останалите продукти, по-съществен е експортът на кокоши яйца за инкубиране, жив едър рогат добитък, продукти, използвани в хранително-вкусовата промишленост и хлебарски изделия. В същото време, аграрният внос от Ирак остава минимален – 1.3 млн. щ. д., основно трюфели и замразени гъби.
Министър Тахов акцентира и върху потенциала за съвместна работа в областта на селскостопанската наука, дигитализацията, адаптацията към климатичните промени и управлението на водните ресурси. Отправено бе предложение за засилване на институционалните връзки между научноизследователските центрове на двете държави, както и участие в двустранни семинари.